Manji ček za raniji odlazak u penziju

Bez autora
Jul 09 2013

Dalje povećanje starosne granice za odlazak u penziju nema smisla ukoliko vlada pod hitno, kao jednu od mera reforme penzijskog sistema, ne usvoji uvođenje bonusa (nagrade) za one koji budu radili duže i penala (kazne) za one koji se prevremeno penzionišu. Javni rashodi će biti samo još veći ukoliko se ništa ne preduzme, a analize pokazuju da bi samo uvođenjem ovih penala ušteda u budžetu bila između pola i jedan odsto godišnje od onoga što se izdvaja iz budžeta, a penzijski sistem u suprotnom je neodrživ. U sadašnjim okolnostima nema svrhe povećavati granicu za odlazak u penziju sa 60 godina za žene i 65 za muškarce, ako se zna da oko 70 odsto muškaraca i 50 procenata žena ode u penziju pre nego li ispune i sadašnje uslove za penzionisanje, odlaskom u prevremenu penziju.

Manji ček za raniji odlazak u penzijuDalje povećanje starosne granice za odlazak u penziju nema smisla ukoliko vlada pod hitno, kao jednu od mera reforme penzijskog sistema, ne usvoji uvođenje bonusa (nagrade) za one koji budu radili duže i penala (kazne) za one koji se prevremeno penzionišu, kaže u razgovoru za „Politiku” Nikola Altiparmakov, član Fiskalnog saveta.

– Javni rashodi će biti samo još veći ukoliko se ništa ne preduzme, a analize pokazuju da bi samo uvođenjem ovih penala ušteda u budžetu bila između pola i jedan odsto godišnje od onoga što se izdvaja iz budžeta, kaže Altiparmakov i dodaje da je penzijski sistem u suprotnom neodrživ.

U sadašnjim okolnostima nema svrhe povećavati granicu za odlazak u penziju sa 60 godina za žene i 65 za muškarce, ako se zna da oko 70 odsto muškaraca i 50 procenata žena ode u penziju pre nego li ispune i sadašnje uslove za penzionisanje, odlaskom u prevremenu penziju, kaže Altiparmakov.

– Cilj ove mere je „koliko para toliko muzike”. To znači da ako su dva zaposlena radila isti posao, imali istu platu i jedan ode u penziju s 60, a drugi s 70 godina da nije pravedno da primaju istu penziju. Treba nagraditi onog što je duže radio, objašnjava naš sagovornik. Tako je svuda i u regionu i u Evropi, a Srbija je 2002. godine izabrala nemački model reforme penzijskog sistema koji je vlada usvojila, ali izbegava da ga sprovede u život, kaže on.

Precizirano je da bi onom ko ode u prevremenu penziju trebalo uvesti penale i to smanjenje od šest odsto za svaku, a onog ko je duže radio nagraditi tako što bi mu se svaka godina uvećala za oko sedam procenata.

Upitan, koje su to još mere na kojima insistira Fiskalni savet, a koje bi smanjile izdatke iz budžeta za isplatu penzija i primakle se učešću od oko 10 odsto u BDP, (sada je 13), Altiparmakov kaže, da se tiču izjednačavanja starosne granice za muškarce i žene, približavanje granice, (pa da recimo žene idu u penziju s 62, a muškarci s 65) kao u Rumuniji ili Bugarskoj. Ili da se, dodaje, kao što je to u Češkoj ili Slovačkoj ide u penziju s istim godinama starosti s tim što se ženama izlazi u susret da se taj broj smanji u zavisnosti od toga koliko ima dece.

Ukoliko bi se, objašnjava naš sagovornik, oba ova predloga pretočila u prasku uštede bi bile oko jedan odsto.

– Bitno je da vlada ozbiljno razume sve predložene mere, kako se ne bi ponovila 2002. godina kada je u jednom danu starosna granica povećana za tri godine, što je bio šok za ceo sistem, upozorava on i dodaje da je ovde reč o velikim promenama koje moraju da se rade postepeno i završi do kraja kako bi se penzijski sistem postavio na zdrave noge, zaključuje Altiparmakov.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik